niedziela, 18 kwietnia 2010

Kate Nash "My Best Friend Is You": Pała z muzycznej ewolucji


(Poniższy tekst powstał w ramach projektu blogowej współpracy między nami a nieprzerwaną lekcją muzyki. Defraudując z Weroniką unijne fundusze udało nam się jednego dnia zupełnie niezależnie napisać dwie oddzielne recenzje. W dzisiejszych czasach to niezwykle trudne. Zapraszam więc tu i tam.)



Chcąc napisać cokolwiek o nowej Kate Nash musiałem najpierw się przygotować. Po pierwsze przesłuchałem sobie ze dwa razy jej poprzednią płytę, a po drugie przypomniałem, co faktycznie o niej myślałem te 2-3 lata temu. Wyciągnięte z prywatnej korespondencji i wymienianych rocznych rankingów (zupełnie niezależnie wylądowała u nas obu na pozycji 19/20) informacje mówią jasno: „Made of Bricks” było obecne w naszych życiach i poprawiało nam humor. Phil w grudniu 2007 pisał „Nie chcę tu powtarzać mojej spiskowej teorii na temat więzi między “Made of Bricks” a “Head on the Door”, ale mała Kate naprawdę nagrała płytę, którą można by porównać do najlepszych popowych dokonań The Cure”. Ja niby mniej entuzjastycznie, ale wciąż pozytywnie: „Będę szczery – ostatnio ta płyta jakoś mi zbrzydła. Ostatnio, a jest grudzień. A trochę w ciągu roku pozachwycałem się „Dickheadem” i pośpiewałem do bardzo reginowo-spektorowej Marielli. I jeszcze kilku”. Co miała w sobie Kate Nash? Dobre piosenki, to na pewno, refleksyjne cure’owe pianinko, to też, dziewczęcość, rezolutność, młodość. Niestety Kate na dłuższą metę nie mogła się obronić, bo nie proponowała tak naprawdę nic nowego, tylko dobre interpretacje lubianych przez nas chwytów. Ale jako uznana marka miała u słuchaczy duży kredyt zaufania. Lubiłem pannę Nash, choć nie pamiętałem za co. Trzy lata to dostatecznie dużo, żeby ewoluować i pokazać to coś więcej. Tak właśnie myślałem przed pierwszym odsłuchem „My Best Friend Is You”. I już po kilku utworach z przerażeniem zauważyłem coś strasznego: Kate Nash sprzedała pianino!

Ten „mały” brak dostrzegłem tak naprawdę chwilę wcześniej, kiedy słuchałem pierwszego singla z nowej płyty Brytyjki, który nijak nie chciał mi przypaść do gustu. Krótko i po dziewczyńsku: „Do-Wah-Doo” jest okropne i ma beznadziejny teledysk. Tu chyba najbardziej widać, dlaczego pojawiały i wciąż pojawiają się porównania do Lily Allen – OK. miałem momenty lubienia Lily, ale Kate dotychczas była u mnie w innej szufladce. Zresztą takiego refrenu chyba nawet Allen by się wstydziła – jeden wielki banał, który zszedł z taśmy w fabryce przetwarzania plastiku i tworzyw sztucznych.


„Nie oceniajcie płyty po pierwszym singlu” – powtarzałbym studentom, gdybym wykładał słuchanie muzyki na uniwersytecie. Ale kiedy przeleci się już przez całość, to wszędzie poziom jest podobny. Pianino jeśli jest, to tylko gdzieś tam daleko w tle, od naiwności tekstów bolą zęby, pełno nudnych popowych smyczków dodawanych chyba przez automat, aranżacje poudziwniane. Niezbyt rozumiem jak można było tak dać ciała mając tyle czasu na przygotowania. Nawet nie wiesz kiedy kawałek nr 1 zmienia się w 2, zresztą oba nie robią na człowieku żadnego wrażenia. Trójka, czyli „Don’t You Wan’t To Share The Guilt”, daje przez moment nadzieję, bo choć śmieszy trochę gitara zerżnięta z U2, to gdzieś to wszystko idzie, wydaje się, że słychać emocje. Kate naprawdę dużo tu śpiewa, mówi, szepcze i krzyczy. I szczęśliwi ci, którzy nie znają kompletnie angielskiego, bo głupoty to straszne. Nash znów traci punkt.


W „I Just Love You More” Kate się zapętliła i wychodzi tu trochę z cienia postać producenta. Szacun dla zamszowego Butlera, ale takie tanie britpopowe chwyty muszą być oparte na solidnych fundamentach, a nie bełkocie. To samo tyczy się „I’ve Got a Secret” – Kate jako kilkulatka śpiewająca coś w stylu „wiem, ale nie powiem” jest całkiem OK., ale po dwóch minutach mam ochotę to denerwujące dziecko po prostu zdzielić łopatą – i nawet jazgotliwa końcówka nie pomaga – zbyt szybko się kończy i tylko napędza moją agresję…


…która nie ustępuje, bo w „Mansion Song” Nash zamienia się w 16letnią uczennicę szkoły dla dziewcząt, która udaje poetkę, recytuje farmazony, a w tle gra jakaś aria z gramofonu. Zupełnie jak naiwna Jenny z „An Education”, zresztą druga część piosenki to kolejna słabizna.


Niewiele rzeczy na tej płycie mi się podoba „Take me to a Higher Plane” obleci, „Early Christmas Present” też może być. Im bliżej końca tym niby lepiej: „Pickpocket” (a jednak znalazło się pianino!) jest całkiem przyjemne, a „ You Were So Far Away” bardzo dobre. Niestety oba te numery to perfidne zrzynki. Pierwszy to książkowa Regina Spektor, a drugi jest zrobiony pod Laurę Marling. Zamykający płytę „I Hate Seagulls” zresztą też. Chyba czas więc skreślić pannę Nash. Za ściąganie i brak postępów. Naprawdę wstyd.


http://www.myspace.com/katenashmusic

3 komentarze:

  1. Pojechałeś po całości, chyba rzeczywiście brakowało Ci płyty do zjechania. Ta płyta jest słaba, owszem, ale nie zgodzę się z tym, że należy skreślić Kate Nash. Mimo iż poszła bardziej w kierunku Lily Allen i recyclingu, to przynajmniej dla mniej, w porównaniu do reszty piosenkarek tego rzędu, ona ma osobowość.

    OdpowiedzUsuń
  2. U Ciebie też czuło się gorycz:) Ja ją skreślam, ty usprawiedliwiasz. Ale argumenty mamy bardzo podobne.

    PS: Płyt do zjechania mi nie brakuje - gdybym miał tylko na to ochotę, to popastwiłbym się np. nad nowym Hot Chip. Bo tu nastawienie, mimo singla, miałem raczej pozytywne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam dla Ciebie 2 informacje. Po pierwsze - musisz być naprawdę głupi, aby porównywać Kate do Lily. Znajdź chociażby jedną piosenkę Lily, która jest podobna do Mansion Song. Nie udało Ci się, prawda? Po drugie - Kate potrafi wyrażać swoje zdanie we własny sposób - czy którakolwiek z dzisiejszych pop-gwiazdek tak potrafi? Pewnie wolałbyś żeby rozbierała się w Playboy, prawda? Zanim coś napiszesz, zastanów się.

    OdpowiedzUsuń